Povinná výbava v aute. Toto by v nej nemalo chýbať

by spravca

Možno si ešte pamätáte hodiny strávené v autoškole a vedeli by ste aj zo spánku vymenovať povinnú výbavu auta. Opakovanie je však matka múdrosti a preto si radšej pripomenieme, čo by mala povinná výbava obsahovať.

Povinná výbava nie je len autolekárnička

Autolekárnička je asi prvé na čo si pri slove povinná výbava spomeniete. A je to v poriadku, pretože práve lekárnička môže pri havárii zachrániť život. Nezabudnite si pravidelne kontrolovať jej dátum spotreby. Ak dátum spotreby vypršal, hrozí vám pri kontrole pokuta. Obsah autolekárničky sa v každej krajine líši. Preto si pred cestou do zahraničia overte aj tieto informácie. Na Slovensku musí lekárnička obsahovať aj kartu prvej pomoci. Autolekárničky kúpené v našej krajine nemusíte preverovať, obsahujú všetko potrebné podľa slovenských zákonov. Dávajte si pozor na poškodený obal lekárničky, jej obsah by bol týmto znehodnotený.

Byť videní je základom bezpečnosti

Ďalšou súčasťou povinnej výbavy auta je reflexná vesta. V niektorých krajinách musíte mať v aute toľko viest, koľko pasažierov veziete. U nás vám stačí jeden kus pre šoféra. Musí byť však uložený v dosahu vodiča. V zákone nie je presne uvedené, že by malo ísť len o vestu. Ak máte v aute napríklad reflexnú bundu alebo pláštenku, nemali by ste mať s políciou problémy.

Pri poruche auta je potrebné umiestniť do zákonom danej vzdialenosti výstražný trojuholník. Táto vzdialenosť je presne určená zákonom. Na diaľnici a rýchlostnej ceste by mal byť trojuholník umiestnený na krajnici vo vzdialenosti 100 metrov. Na ostatných cestách je to 50 metrov. Samotný výstražný trojuholník musí byť homologizovaný. Aby sa nepoškodil, uložte si ho do ochranného obalu alebo na bezpečné miesto.

Bez kolies to nepôjde

Opäť sa dostaneme k poruchám a nehodám. Na ceste vás môže nepríjemne prekvapiť defekt. Preto zákon stanovuje povinnosť mať v aute náhradné koleso. Toto koleso musí spĺňať parametre pre váš druh automobilu. Znamená to, že by malo zodpovedať druhu a rozmeru auta. Aby ste si koleso mohli vymeniť, musíte mať v aute zdvihák a kľúč. Nezabudnite si skontrolovať dezén na náhradnom kolese. Pri letných pneumatikách je minimálny dezén 1,6 mm a zimné musia mať dezén hĺbky 3 mm. Nie vždy musíte mať vo vozidle náhradné koleso. Výnimkou v zákone sú vozidlá, ktoré majú pneumatiky s technológiou dojazdu po defekte. Náhradné koleso nemusia so sebou voziť aj tí z vás, ktorí majú set na opravu pneumatiku bez demontáže.

Doplnková výbava vám pomôže v prípade poruchy

Povinnú výbavu teda už poznáte a iste máte vo vozidle. Každý skúsený vodič vie, že je dobré mať v aute ešte zopár maličkostí. Pri odťahovaní vozidla oceníte prítomnosť ťažného lana v kufre vášho auta. V zimných mesiacoch pri jazde do hôr noste so sebou snehové reťaze. Akumulátor vie niekedy riadne potrápiť a ak vám zrazu vypovie službu, štartovacie káble budú mať cenu zlata. Nie je na škodu so sebou voziť malý hasiaci prístroj a sadu žiaroviek. Samozrejme, že vaše auto máte poistené. Nezabudnite mať vo vozidle správu o nehode.

 

 

You may also like