Máte puklinu na čelnom skle? Opraviť si ju môžete aj sami

by spravca

Pukliny a praskliny na čelnom skle auta sú veľmi nepríjemnou, ale aj častou záležitosťou. V prípade, že jazdíte pravidelne a hlavne na diaľniciach, iste sa im nevyhnete. Veľmi poškodené sklo len ťažko opravíte. Ak však ide o malé praskliny, ktoré nie sú v zornom poli vodiča, môžete si ich dať opraviť v servise. Technicky zruční vodiči si vedia takéto pukliny opraviť aj sami.

Kedy sa dá puklina opraviť a kedy nie?

Poškodenie čelného skla je presne definované v zákone o prevádzke vozidiel. V zákone sa hovorí o tom, že ak máte na prednom skle puklinu väčšiu ako 2 centimetre a je v miestach kam dosiahnu stierače, máte vážny problém. S takýmto sklom nemôžete ďalej jazdiť. Nemyslite si, že sa to týka len časti skla pred vodičom. Ide o celú plochu čelného skla t.j. aj na strane spolujazdca. Pri kontrole policajtmi vám hrozí pri takomto poškodení skla vysoká pokuta a odobranie technického preukazu.  Niekedy môže byť puklina malá, ale mať okolo seba vejáriky resp. kráter. Opäť platí pravidlo 2 centimetrov.

Menšie praskliny neznamenajú pokutu od polície, ale hrozí vám, že sa môžu zväčšovať. Stáva sa to hlavne v zime pri veľkých mrazoch. Pukliny sa môžu rozširovať aj pri rýchlej jazde alebo ak do nich opäť udrie kamienok vo veľkej rýchlosti.  Preto ak sa vám na skle spravila prasklina, neváhajte si ju dať opraviť. Na Slovensku sa nachádzajú desiatky špecializovaných servisov, ktoré sa o váš problém postarajú. Oprava prasklín a puklín nie je drahou záležitosťou. V servise vám vydajú aj certifikát o oprave, ktorým sa preukážete pri policajnej kontrole. Zväčša sa praskliny opravujú technológiou odsávania vzduchu tzv. vákuovanie. Do pukliny sa dáva špeciálna látka, ktorá láme svetlo rovnako ako sklo. Opravené časti sú tak pevné ako pôvodné sklo. Väčšina puklín sa dá opraviť bez problémov. Nemôžu sa však nachádzať na okraji skla. V prípade, že je prasklina veľmi veľká, budete si musieť dať vymeniť celé sklo. Bohužiaľ tu už ide o sumy, ktoré vám siahnu hlboko do vrecka.

Ako si opraviť prasklinu na čelnom skle doma

Na opravu menšej pukliny skla budete potrebovať sadu, ktorá sa dá zakúpiť v špecializovaných predajniach. Stojí okolo 20 €. Odporúčame robiť opravu skla za teplého počasia a na slnku. Na opravu sa totiž využíva živica, ktorá schne a tvrdne len za pomoci UV žiarenia. A to vám dodá práve slnko. V sade na opravu nájdete živicu so špeciálnou striekačkou, násadku v tvare lievika na sklo a obojstrannú pásku. Páska slúži na oblepenie puknutého miesta, aby vám lieviková násadka nebehala hore dolu. Násadku je treba umiestniť presne na puklinu a do zúženej časti zasunúť striekačku s pripravenou živicou. Živicu opatrne nastriekajte na postihnuté miesto a nechajte vyschnúť na slnku zhruba hodinu. Až po vyschnutí odstráňte lievikovú násadku. Zvyšky živice sa dajú jemne oškrabať alebo vyčistiť pomocou technického benzínu. Na internete nájdete množstvo videí, ktoré vás s opravou pomôžu. A vy si po oprave môžete vydýchnuť. Nemusíte sa už totiž obávať, že by prasklina pokračovala a poškodila by vám celé sklo.

 

You may also like