Odolné pneumatiky pre úžitkové vozidlá: ako ich vybrať?

by spravca

Výber pneumatík pre dodávky je odlišný, ako je to v prípade klasických osobných vozidiel. Každý majiteľ takéhoto úžitkového auta by preto mal vedieť, ako postupovať a čo všetko pri kúpe novej sady sledovať.

Pomôže označenie v podobe štítkov

Každý jeden druh vozidla potrebuje úplne iné pneumatiky, čo robí rozhodovací proces a samotný nákup o niečo zložitejším. Na trhu sú k dispozícii nielen zimné a letné pneumatiky pre osobné autá, ale aj SUV, úžitkové a rôzne iné. Bežný motorista tieto rozdiely nepozná, no ak vás čaká kúpa úžitkového auta alebo jeho prezutie, určite zbystrite pozornosť. Úžitkové auto nie je len dodávka využívaná na pracovné účely, ale aj nákladné autá alebo karavany. Veľmi dobrým pomocníkom je označenie pneumatík v podobe štítkov, kde nájdeme viacero potrebných informácií. Tie sa nachádzajú buď v technickom preukaze alebo priamo na bočnici pneumatiky. Starší ľudia na informácie zo štítkov nie sú veľmi zvyknutí, pretože v minulosti neboli až také dôležité a v mnohých prípadoch neboli ani dostupné. V dnešnej dobe je ale situácia iná, pretože štítky sú už niekoľko rokov povinné v celej Európske únii a tak by sme pneumatiky v rámci niektorých výnimiek bez tohto označenia už nájsť ani nemali. O dôležitosti štítkov hovoria aj odborníci, pre ktorých sú taktiež veľkým pomocníkom. Keďže gumy neustále prechádzajú vývojom a z roka na rok sa menia nielen z pohľadu kvality, ale aj vlastností, toto označenie netreba prehliadať.

Čo všetko sa z nich dozvieme?

Najnovšia aktualizácia štítkov na pneumatikách začne platiť v roku 2021, čo prinesie nové množstvo informácií. Podľa nich sa napríklad dozvieme, aký majú pneumatiky vplyv na spotrebu auta, na čo prihliada nejeden motorista. Pneumatiky a osobné a úžitkové vozidlá sa vo viacerých smeroch odlišujú a to napríklad vo výške, inými slovami v profilovom čísle. Ak máte pochybnosti, či si dobre vyberiete a chcete predísť omylu, odporúčame využiť pomoc odborníkov. Tí vám presne poradia, na aké pneumatiky sa zamerať tak, aby ste ich nemuseli meniť. V prípade kvality konkrétnych značiek je dobré sledovať aktuálny test pneumatík, ktorý je verejne dostupný a pomáha väčšine majiteľov vozidiel práve pri rozhodovaní o tom, aké pneumatiky si daný rok zakúpia. Určite sa s kúpou veľmi neponáhľajte, ale využite všetky dostupné možnosti na overenie informácií a získanie rád.

You may also like