Kdekoľvek sa kuna zjaví čakajte pohromu. Je jedno, či ju zbadáte pobehovať po záhrade, objavíte jej stopy pod strechou, alebo si pospí pod kapotou auta. Na všetkých vymenovaných miestach sa kuna dokáže zjaviť a všade dokáže narobiť veľké škody. Ako toto vrtké zvieratko dostanete spod strechy, z auta a zo záhrady?
Kuna pod strechou
Kuna pod strechou znamená riziko vo viacerých smeroch. V prvom rade budete mať každú noc pocit, že na povale žije duch. Šramot a šuchotanie kuny, ktorá sa vydáva za potravou, je prvým prejavom jej prítomnosti pod strechou. Po niekoľkých dňoch pocítite tiež zápach, pretože kuna do svojho brloha nosí ulovené hlodavce a iné zveri. Tretím prejavom kuny pod strechou bude fľak na strope. Kuna močí na jednom mieste, takže jej výlučky časom pretečú cez steny. Keď pôjdete povalu preskúmať, zistíte, že kuna rozhrýzla izoláciu, zničila steny a káble. Ihneď budete vedieť prečo nefunguje meteostanica alebo prečo už niekoľko dní strácate televízny signál. Ako dostať kunu spod strechy? Najúčinnejší je prístroj, ktorý kúpite za pár eur. Ultrazvukový plašič a odpudzovač kún Deramax zaručene zaberie.
Kuna pod kapotou
Kuny pod kapotou auta priťahuje teplo motora. Tmavé, suché a tiché priestory sa jej javia ako dokonalé miesto na prespanie. K motoru si kuny radi ľahnú hlavne v období párenia. V tomto období sú veľmi aktívne a schovajú sa aj do menej dostupných miest. Doba párenia u kún prebieha od júla do augusta. Počas týchto dvoch mesiacov sa vám môže stať, že vozidlo ráno nenaštartujete. Na vine nebude batéria, ale rozhryzené káble a rozvody. Za jedinú noc kuny narobia škodu za stovky až tisíce eur. Ako dostať kuny spod kapoty? Predovšetkým sa snažte, aby kuna pod kapotu nevliezla. V tejto snahe vám pomôžu pachové ohradníky a spreje proti kunám. Tieto prípravky sa nastriekajú pod kapotu a pôsobia dlhodobo.
Kuna v záhrade
Dokonca aj v záhrade dokáže kuna narobiť veľké škody. Ide síce o prírodu, o jej prirodzené prostredie, ale v záhrade sa nachádzajú lákadlá, ktorým neodolá. Najrizikovejšie sú záhrady, kde sa chovajú úžitkové zvieratá. Kuna neloví len hlodavce, ale aj väčšie zvieratá. V lese ide o veveričky a vo vašej záhrade o sliepky a ich vajcia. Zabiť sliepku nie je pre kunu problém. Po výdatnej večeri si kuna ľahne do záhonov alebo do nasadenej zeleniny, čo znamená zničenie rastlín. Ako dostať kunu zo záhrady? Opäť vám pomôžu ultrazvukové odpudzovače Deramax. Tieto prístroje majú v exteriéri dosah až 28 m. Niektoré ultrazvukové odpudzovače je možné umiestniť do stredu záhrady. Solárny odpudzovač čerpá energiu zo slnečného žiarenia a doplnkovú z batérie. Plašič chráni záhradu v oblasti s rozlohou až 100 m2.