10 tipov, ako sa pripraviť na dlhšiu jazdu autom

10 tipov, ako sa pripraviť na dlhšiu jazdu autom

by spravca

Dlhšia jazda autom je unavujúca a nesie so sebou riziká s ohľadom na poruchu vozidla. Počas dlhších ciest na dovolenku si musíte byť istí, že všetko funguje ako hodinky. Preto je nutné sa na cestu pripraviť fyzicky a auto technicky. Čo všetko pred dlhou jazdou skontrolovať, dokúpiť a opraviť?

1. Pneumatiky

Zapamätajte si pravidlo, že na letný asfalt patria letné pneumatiky a na zimný zimné pneu. Alebo si zaobstarajte celoročné pneumatiky. Jazda na iných pneumatikách vedie k zhoršenému ovládaniu vozidla, k ojazdeniu pneumatík a zvýšeniu spotreby.

2. Tlak

Pred dlhou cestou vždy skontrolujte tlak v pneumatikách. Platí pravidlo, že s plne naloženým vozidlom je nutné dofúkať pneumatiky o niečo viac ako je odporúčané. Ani kvalitné pneumatiky Kormoran nevydržia dlhú cestu s nesprávnym tlakom resp. sa veľmi rýchlo zničia.

3. Kontrola výbavy

Skontrolujte povinnú a doplnkovú výbavu. Povinná výbava obsahuje: výstražný trojuholník, reflexný odev, autolekárničku a náhradné koleso. Ako doplnkovú odporúčame ťažné lano a štartovacie káble.

4. Motorový olej

Kedy ste naposledy menili motorový olej? Ak dávno, pred dlhou cestou je ideálne olej meniť. Inak stačí skontrolovať jeho hladinu.

5. Kvapaliny

Po motorovom oleji skontroluje aj hladinu chladiacej zmesi a nezabudnite si do kufra prihodiť fľašku s kvapalinou do odstrekovačov.

6. Svetlá

Preverte funkčnosť všetkých svetiel. Ideálne je, keď svetlá raz za čas preveria v servise – ich sklon a svietivosť.

7. Batéria

Po tuhej zime môže aj novšia batéria vypovedať službu. Pred cestou na dovolenku zmerajte kapacitu batérie a poprípade ju dobite.

8. Brzdy

Overte či brzdy fungujú správne, a to vrátane ručnej brzdy. Skontrolujte brzdovú kvapalinu. Škrípajúce brzdové platničky musíte dať vymeniť.

9. Batožina

Na dlhšie cesty odporúčame dokúpiť strešný box. Nebudete v strese, že ste museli niečo nechať doma a po ruke budete mať vždy všetko potrebné.

10. Poistenie

Povinné zmluvné poistenie síce platí aj v zahraničí, ale ak vás vozidlo nechá v štichu, oceníte pripoistenie. Každá komerčná poisťovňa ponúka možnosť vozidlo krátkodobo pripoistiť.

 

 

 

You may also like