Ovládate zásady bezpečnosti turistiky v horách?

Ovládate zásady bezpečnosti turistiky v horách?

by spravca

Príjemná prechádzka v lese sa môže zmeniť na nočnú moru. V horách na ľudí striehnu rôzne nepríjemné situácie, ktorým sa však dá, vo väčšine prípadoch, predísť. Niekedy naozaj stačí ovládať zopár pravidiel bezpečnosti turistiky a hlavne sa nimi riadiť. Čo je počas pohybu v horách zásadné pre ochranu vašej bezpečnosti?

Oblečenie, palice, pláštenka

Zásadné pre pohyb v horách je to, čo si oblečiete a obujete. Oblečenie prispôsobte ročnému obdobiu a vždy majte v ruksaku pripravený aspoň jeden kúsok teplejšieho šatstva. Nikdy by vám nemala chýbať pláštenka, ktorá sa v prípade potreby môže zmeniť na prístrešok. Stačia dve silnejšie vetvy, na ktoré pripevníte pláštenku a budete chránení pred silnejším dažďom. Okrem vetiev je možné použiť trekingové palice, ktorú sú ďalšou dôležitou súčasťou výbavy turistu. Pri stúpaní do strmšieho kopca ihneď zistíte, že kúpiť palice bol skvelý nápad.

Čo si obúvate do hôr?

A čo obutie? Na rôzne druhy vychádzkovej obuvi a tenisiek ihneď zabudnite. Absolútne zakázané sú sandále alebo žabky. Horská záchranná služba by vám vedela rozprávať stovky príhod, kedy turistická obuv resp. jej absencia zohrali obrovskú úlohu pri záchrane ľudských životov. Turistické topánky nie sú výmysel, ale pomôcka, ktorá má za úlohu niekoľko funkcií:

  • Pánska a dámska turistická obuv chráni chodidlá pred zranením od vetvičiek a skál
  • Turistická obuv je záchranou proti pošmyknutiu
  • Obuv do hôr je priedušná a zároveň bráni preniknutiu vlhkosti do vnútra topánky
  • Turistická obuv je pevná, ale pohodlná, odolá všetkým nástrahám hôr

Plánovanie základ úspechu

Pred každou túrou si dôkladne naplánujte celú trasu vrátane prestávok. Trasu a terén vyberajte podľa svojho fyzického stavu a formy. Majte pripravený náhradný plán a miesto, kam sa môžete uchýliť v prípade zmeny počasia. O svojich plánoch a trase informujte známych, a to hlavne vtedy, keď idete na túru sami. Kvôli bezpečnosti odporúčame na náročnejšiu túru ísť aspoň v trojici.

Drobnosti v batohu

Veľkú úlohu v prípade neočakávaných situácií zohráva výbava, ktorú si pribalíte do batohu. Chýbať by mám nemala malá, turistická lekárnička, nožík, baterka, mapa a GPS. Niekedy aj obyčajné teplé ponožky môžu byť kľúčové. Ak uviaznete v horách v noci, nohy v teple oceníte. V horách je slnko veľmi silné, takže nezabúdajte ani na ochranu očí a opaľovací krém. Ku krému na opaľovanie pribaľte repelent. Majte po ruke telefón a číslo na horskú záchrannú službu.

 

 

You may also like