Rady, ako sa starať o hliníkové disky

Rady, ako sa starať o hliníkové disky

by spravca

Elektróny nemusia vždy vyzerať na kolesách perfektne. Ak sa o ne nebudete starať, stratia lesk a ľahšie podľahnú škrabancom. Nasadiť hliníkové disky na kolesá a nevšímať si ich po celý rok nie je správnou cestou. O alu disky sa musíte starať presne tak, ako o pneumatiky alebo karosériu.

Sú hliníkové disky lepšie ako plechové?

Plechové disky je vo väčšej miere vidieť len na starších automobiloch. Všetky nové autá už od výrobcu majú na kolesách nasadené hliníkové varianty. Elektróny sú niekedy špičkovým dizajnérskym dielom. Dokážu autu dodať moderný a odľahčený vzhľad. SUV alebo offroad vozidlá a hliníkové disky sú pastvou pre oči.

Zároveň vďaka elektrónom nie sú kolesá zaťažené, rozjazd auta je svižný a spotreba sa nezvyšuje. Problém môže nastať v zime. Stačí, aby ste mali na diskoch malý škrabanec a soľ či voda pod hliníkom začne galvanický proces, ktorý disky úplne zničí. Preto je nutné sa o disky primerane starať, čím ochránite povrch diskov a zachováte ich perfektný vzhľad.

Ako dochádza najčastejšie k poškriabaniu hliníkových diskov? V prvom rade ide o parkovanie na obrubníkoch, ktoré je rizikové pre elektróny a ničí tiež pneumatiky. V zime si dávajte pozor na používanie snehových reťazí. Reťaze na suv 4×4 sú mohutné a ľahko disky odrú. Ak si chcete byť istí, že sa disky nepoškodia, dajte prednosť textilným reťaziam.

Dôkladné čistenie elektrónov

Ak vidíte na diskoch znečistenie, konajte rýchlo. Zaschnuté posypové a olejnaté materiály z vozovky sa môžu na disk vplyvom slnečného žiarenia priam priškvariť. Následne budete mať problém nečistoty z diskoch umyť alebo pri čistení povrch disku poškodíte. Okrem odlupovania povrchu diskov hrozí aj to, že začnú nepekne žltnúť, a to hlavne tie, ktoré sú sivej farby.

Podobne ako pri čistení skiel sa musíte vyhnúť používaniu prípravkov s abrazívnymi účinkami. Stačí jeden škrabanec a elektróny vám za pár mesiacov doslúžia. Samozrejme, že používať nesmiete ani prostriedky na báze kyselín.

Niekedy stačí na čistenie diskov prúd vody a inokedy budete musieť použiť chémiu. V každom prípade si na čistenie nájdite čas. Umývanie hliníkových diskov realizujte po vychladnutí motora a kolies. Niektoré nečistoty voda neumyje. V tomto prípade si do vedra pripravte mydlovú vodu a utierkou jemne škvrny očistite. Na záver disky utrite do sucha.

Aké prípravky vyčistia elektróny

Mydlová voda je najlacnejší čistiaci prostriedok na disky, ale niekedy nepomôže. Zakúpiť sa dajú prípravky, ktoré elektróny nielen čistia, ale ich tiež chránia. Špeciálna autokozmetika si poradí aj s takými nečistotami ako je zaschnutý asfalt alebo sadza z brzdových doštičiek. Odstráni tiež všetky nečistoty, ktoré by mohli viesť ku korózii diskov. Prípravky sú vyvinuté tak, aby boli účinné, ale elektróny nepoškodili. Najlacnejšie pneumatiky sa oplatia kúpiť, ale na autokozmetike nešetrite.

 

 

 

You may also like