Nechystáte sa na jeseň meniť pneumatiky? Môže vás to vyjsť draho

Nechystáte sa na jeseň meniť pneumatiky? Môže vás to vyjsť draho

by spravca

Pred letom ste si kúpili nové letné pneumatiky a myslíte si, že ich dezén vydrží aj zimné mrazy? Neprezuť na jeseň letné pneumatiky za zimné je rizikom vo veľa ohľadoch. V prvom rade neviete, kedy napadne sneh. Za druhé riskujete riziko havárie a za tretie v prípade nehody vám poisťovňa môže odmietnuť vyplatiť poistné krytie. Kvôli pár desiatkam ušetrených eur môžete prísť o tisíce.

Zimné pneumatiky sú prispôsobené jazde v mrazoch

Veľa šoférov na zimu neprezúva, pretože sa pohybujú hlavne v meste alebo žijú v nížinách. Je pravda, že posledné roky snehová nádielka v južných oblastiach Slovenska nehrozí, ale napriek tomu počasie môže prekvapiť. Ak sneh napadne a vy nebudete na túto situáciu pripravení, tak budete musieť nechať vozidlo s letnými pneumatikami v garáži. Zákon jasne zakazuje jazdu na letných pneumatikách, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu alebo ľadu. Zimné pneumatiky sú vyrobené tak, aby zvládli všetky zimné situácie. V prvom rade sú drážky v dezéne hustejšie. Táto hustota je zárukou, že pneumatiky rýchlo odvedú z drážok vlhkosť i sneh. Dôležité sú tiež vlastnosti zmesi použitej na výrobu zimných pneumatík. Zmesi sú mäkšie ako u letných pneumatikách, a preto dobre držia na vozovke pri nízkych teplotách.

Všetko je o brzdení a ovládaní vozidla

Nielen odvádzanie vlhkosti či tuhosť pneumatík je to, čo robí zimné pneumatiky Austone bezpečné počas mrazov. Pri riadení v rizikových situáciách je najdôležitejšia dĺžka brzdnej dráhy. Na letných pneumatikách, keď teplota klesne pod bod mrazu, sa predlžuje brzdná dráha automobilu až o polovicu. Je jasné, že kolízii nezabránite. Nemôžete sa spoliehať ani na to, že by ste spravili rýchly manéver a zabočili. Ani kvalitné pneumatiky určené na jazdu počas letných mesiacov v zime skrátka nebudú reagovať resp. budú reagovať veľmi pomaly. Tieto aspekty berú v úvahu i poisťovne.

V prípade havárie vám zostanú oči pre plač

Ak sa stanete účastníkom nehody, poisťovne budú v prvom rade skúmať pneumatiky. Jazdili ste v zime na letných? Máte smolu. Budete považovaní za vinníka alebo spoluvinníka nehody. Poistné krytie sa enormne zníži alebo vám ho poisťovňa zamietne v plnej výške. Samozrejme, že sa môžete súdiť, ale v tomto prípade ťaháte za kratší koniec. Mali ste skrátka prezuť a nie nerozumne šetriť.

 

You may also like