Chcete radu, ako sa vyhrabať zo záveja? Robte tak, aby ste nikdy nezapadli

by spravca

Čaká nás dlhá zima, pri ktorej musíme byť pripravení na všetko. Práve autovýbava, je veľmi dôležitý faktor bezpečnosti, bez ktorej sa môžeme ocitnúť v problémových situáciách. Na čo si dávať pozor?

Základom sú nielen pneumatiky, ale aj reťaze

V Slovenskej republike nám zákon jasne definuje, že povinnou zimnou výbavou vozidla sú zimné pneumatiky. Tie by mali spĺňať potrebné parametre, ako je vek, hĺbka dezénu, či žiadne mechanické poškodenia. Ak chceme, aby bola jazda vždy opatrná, dosiahneme to kombináciou spomínaných zimných pneumatík a snehových reťazí. Je síce pravda, že v posledných rokoch na našom území extrémne počasie nepoznáme, no niekoľkocentimetrová nádielka snehu vie poriadne skomplikovať celú dopravu. V takom prípade, sú snežné reťaze dobrým pomocníkom nielen mimo obcí, ale aj v zastavanom území. Ich nasadenie síce vyvoláva u mnohých vodičov strach alebo až paniku, no nejde o nič zložité. Aby sme predišli komplikáciám v tom najnevhodnejšom čase, reťaze na auto a ich nasadenie, je dobré si natrénovať doma a v pokoji. Na ceste tak predídeme stresu a neriešiteľnému problému. Ak ste ich doteraz ako súčasť zimnej výbavy nemali, je na čase si ich zaobstarať. Nejde len o  sezónnu záležitosť, pretože ak sa nepoškodia, využijete ich niekoľko rokov. Na trhu nájdeme rôzne druhy reťazí podľa typov vozidiel. Na svoje si prídu aj majitelia SUV, dodávok a dokonca sa dajú zohnať aj reťaze na traktor. Vyhovárať sa teda na nedostatok ponuky nie je reálne, pretože každý si môže vybrať to, čo potrebuje.

Ako jazdiť na zasneženej ceste  

Aby sme sa bezpečne vrátili domov aj v prípade zasnežených ciest, je dôležité použiť nielen spomínanú výbavu, ale prispôsobiť aj jazdu. Základom, je znížiť rýchlosť na úroveň, kedy si od iných vozidiel dokážeme udržať odstup a vozidlo bude neustále udržiavať kontakt s vozovkou. Nebezpečenstvo prichádza najmä v zákrutách, kde by sme mali vchádzať pomaly a volant otáčať primeraným spôsobom bez veľkých pohybov. V opačnom prípade, sa môžeme veľmi ľahko dostať do šmyku a vyletieť z cesty.

V prípade, že auto zapadne a nedokáže sa pohnúť, najskôr je dobré situáciu riešiť spoza volantu. Pomocou plynu a spojky, sa dá auto pekne rozhýbať, čo v mnohých prípadoch pomôže. Inokedy je pomocníkom aj striedavé otáčanie kolies doľava a doprava.

Ak sa ale kolesá neustále pretáčajú, tento postup neopakujte, inak sa zahrabete ešte hlbšie. V takom prípade nastal čas vystúpiť a riešiť všetko inak, no za veľkej opatrnosti a bezpečnosti vzhľadom k cestnej premávke. Pomôcť dokážu okoloidúci, ktorých je dobré poprosiť o roztlačenie. Ešte predtým, odstráňte sneh spod kolies, čím vytvoríte voľnú stopu. Riešením je aj zvýšenie trenia kolies pomocou štrku a nasadenia snehových reťazí. Ak ani toto nepomôže a auto je beznádejne v snehu zapadnuté, bude vám musieť pomôcť iné vozidlo a to pomocou ťažného háku. Na to, aby ste sa zo zlej situácie dostali pomôže zimná výbava, ktorú sa neoplatí nikdy podceňovať.

You may also like