Pozor na výtlky na cestách - čo všetko môžu poškodiť?

Pozor na výtlky na cestách – čo všetko môžu poškodiť?

by spravca

Výtlky na cestách sú nepríjemnou realitou pre vodičov na celom svete. Okrem toho, že znižujú komfort jazdy, predstavujú aj značné riziko pre vaše vozidlo. Aké riziká vám hrozia po prejazde cez výtlk? Je možné poškodeniu vozidla predísť? Dodržiavaním nasledujúcich tipov môžete minimalizovať riziko poškodenia a udržať svoje vozidlo v dobrom stave. Nezabudnite, že bezpečnosť je na prvom mieste, preto vždy jazdite opatrne.

Poškodenia vozidiel po prejazde cez výtlky

Najčastejšou obeťou výtlkov sú zimné a letné pneumatiky. Náraz do výtlku môže spôsobiť prasknutie pneumatiky, prerazenie behúňa alebo deformáciu bočnice. Poškodená pneumatika vedie následne k strate kontroly nad vozidlom a v konečnom dôsledku k dopravnej nehode. O to viac je vyššia táto hrozba, ak je tlak v pneumatikách nesprávny – pneumatiky sú prehustené alebo podhustené.

Ak je náraz do výtlku silný, môže dôjsť k poškodeniu diskov kolies. Disk sa vplyvom otrasov praskne alebo ohne. Poškodený disk kola ovplyvní vyváženie kolies a vedie k vibráciám volantu. Nehovoriac o tom, že nové disky sú drahšie ako lacné pneumatiky.

Výtlky tiež namáhajú tlmiče a pružiny podvozku. Pri silnom náraze dochádza k ich úplnému poškodeniu. Poškodený podvozok zhoršuje jazdné vlastnosti vozidla a vedie k nerovnomernému opotrebovaniu pneumatík podobne ako zlá geometria kolies a nevhodný tlak v pneumatikách. V extrémnych prípadoch môže náraz do výtlku poškodiť aj riadenie vozidla. Výtlky na cestách  škodia tiež ostatným komponentom vozidla ako napríklad výfukovému potrubiu, nárazníkom či svetlám.

Ako sa vyhnúť výtlkom na cestách

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť výtlkom na cestách, je sledovať cestu, jazdiť pomalšie a včas tak zaregistrovať nerovnosti vozovky. Sledujte aj dopravné značenie, ktoré na výtlky na ceste upozorňujú.

  • Brzdite a vyhýbajte sa výtlkom, kedykoľvek je to možné.
  • Počas jazdy vo večerných hodinách využívajte diaľkové svetlá a jazdite obozretne.
  • Jazda nižšou rýchlosťou vám dá viac času na reakciu na výtlky a zníži sa riziko ich poškodenia.
  • Sledujte dopravné hlásenia a značky pri ceste. V prípade, že je nahlásené poškodenie vozovky, vyberte si cestu v lepšom stave. Aj keď pôjde o dlhší úsek cesty, obchádzka ušetrí vaše vozidlo pred poškodením a drahou opravou.
  • Nešetrite na kvalitných pneumatikách a diskoch, ktoré sú odolnejšie voči poškodeniu.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

You may also like