Aquaplanning nie je príjemná vec, no dá sa riešiť. Množstvo vodičov však zvykne zazmätkovať a spôsobí haváriu aj potom, čo už ohrozenie skončilo. Pokiaľ však investujete do kvalitných pneumatík s dostatočne hlbokým dezénom, riziko aquaplaningu klesne.
Zrejme už aquaplanning trocha poznáte a viete, že súvisí s veľkým množstvom vody na vozovke. Ide o označenie stavu, kedy je na ceste toľko vody, že pneumatika už nedokáže všetku vodu odviesť. Stáva sa to najmä na jeseň v upršanom počasí, keď sa pred pneumatikou vytvorí akýsi vodný klin, ktorý spôsobí, že sa pneumatika spomalí a nadvihne sa. Pneumatika tak úplne stratí kontakt s cestou.
V takomto prípade hrozí riziko, že nadvihnutá pneumatika môže významne narušiť ovládateľnosť a rovnováhu auta. Môžeme to porovnať so situáciou, kedy vojdete s autom na mokrý ľad. Netreba však zbytočne zmätkovať, testy pneumatík totiž preukázali, že táto situácia sa dá veľmi jednoducho vyriešiť. Vo väčšine prípadov sa problém vyrieši ešte skôr, než stihnete ako vodič zareagovať.
Ako sa dá aquaplanningu predísť?
Najlepším riešením je prevencia rizika. Ak vaše auto začína v hlbokých kalužiach ťahať za volant, ide o prvé varovanie. Ak máte nohu na plyne, môže dôjsť k prešmyknutiu kolies. Akonáhle bliká kontrolka ESP, alebo systému kontroly trakcie, dochádza k problému.
Najčastejšie sa táto situácia vyskytuje na diaľnici pri vyššom tempe, ak máte obuté najlacnejšie pneumatiky, kde žiadne prudké zákruty nie sú. V takomto prípade sa nesnažte s autom súperiť a nechajte ho ísť rovno. Chyťte volant pevne v polohe známej z autoškoly – trištvrte na tri.
Rovnako nepanikárte s nohou na pedáloch a hlavne prudko nezabrzdite. Neuberajte ani príliš prudko plyn, pretože sa vám ťažisko prenesie dopredu, čím sa kolesá vzadu nadľahčia a zhorší sa ich schopnosť prekusovať hlbokú vodu. Ľahko tak môžete stratiť kontrolu.
Najdôležitejšia rada je, aby ste držali volant stabilne a rovno. Ak máte auto s pohonom zadných kolies a všetkých kolies, uberajte z plynu opatrne. Pri pohone na predné kolesá sa zas nebojte sa držať plynu. A samozrejme, zvoľte vhodné pneumatiky vzhľadom na ročné obdobie. Zvoľte zimné pneumatiky, keď je teplota pravidelne pod 7 stupňami Celzia a hrozí sneženie. Taktiež pomôže, ak budete jazdiť rýchlosťou, ktorá je primeraná vozovke. V zlom počasí sa skrátka rýchlo nejazdí.