Dá sa vyhrať Veľká cena F1 pomocou šmyku? Vylúčené to nie je

by spravca

Svet je F1 alebo ak chcete, svet Formula 1, je špecifický. Buď vás vtiahne do svojho vnútra a nesledujete prakticky nič iné a čakáte na každú novinku, alebo sa vás ani nedotkne. Nuž, dúfame, že patríte do prvej skupiny, pretože nasledujúce riadky budú patriť práve rýchlym monopostom, ktorých úlohou je dôjsť do cieľa na prvom mieste.

Život na štyroch kolesách v extrémnej rýchlosti môže byť vrtkavý. A tak to presne aj je, poďme sa pozrieť do zákulisia najsledovanejších moto pretekov vo svete športu.

Komu fandíte? Tak znie väčšinou prvá otázka, keď sa povie F1. Ono, každý má svojich favoritov, či už väčších alebo menších. Na druhej strane, nemusíte striktne niekomu fandiť, môžete si užívať krásu samotného športu. Ale keď si to zoberieme z iného súdka, keď máte sledovať niekoľko hodín ako niekto zápolí o to, že sa dostane na prvom mieste do cieľa, bolo by ideálne mať v dvadsiatke pretekárov niekoho, komu to budete priať viac alebo menej.

Viete, faktor napätia, nech vás to baví ešte viacej. Vzhľadom na to, ako sa volá náš web, zamerali sme sa na to, akú rolu môže hrať šmyk v samotných Veľkých cenách. Teda, nielen v nich, ale aj v testovacích jazdách, na tréningoch či dokonca v kvalifikáciách. Môže sa to zdať byť zanedbateľnou infomráciou, ale šmyknutie v pravý čas môže priniesť viac ako by sa mohlo zdať.

Samozrejme šmyk ako taký nemusí znamenať nič. V istom ohľade vás môže dostať pred súpera, pretože si skrátite jazdnú dráhu a nečakaným pohybom sa dostanete do výhodnej pozície. Je to ale vrtkavé. Jeden zlý detail, jedna malá chyba a predbiehací manéver môže pre vás znamenať koniec v konkrétnych pretekoch. Častokrát je to buď alebo, a vo väčšine prípadov ide o to, do akej miery ste ochotní riskovať.

Ono, záleží to aj od charakteru trate, na ktorej sa ide, pretože napríklad Čína, Taliansko či Rakúsko reagujú na konkrétne taktiky inak. A v neposlednom rade je o tom, aké je počasie. Ono, keď sa rozhodnete využiť šmyk v daždi, tak musíte byť naozaj odvážny. Odvážny alebo naivný? Nuž, tak to je téma, ktorej by sme mohli venovať osobitný článok. Ale to asi skôr niekedy inokedy.

Medzi najviac odvážnych v tomto ohľade patrí Max Verstappen z Aston Martin Red Bull Racing. V konkrétnych pretekoch býva tak odvážny, že mu niekedy vyčítajú, že je nezodpovedný a ohrozuje seba a aj svojich kolegov. Ono, F1 začína byť popri futbale, ktorý je stále najviac populárny, rajom aj pre tipérov, pretože napríklad stávky naživo na konkrétne preteky sú nesmierne zaujímavou záležitosťou. Začne Veľká cena, vidíte, že prší, že jeden z jazdcov je príliš odvážny, alebo naopak robí malé chyby a hneď na to viete reagovať. Je to zaujímavý prvok, ktorý využíva stále viacej ľudí a niet sa čo čudovať, prináša to totiž napätie.

Zrejme nedostaneme odpoveď na to, či vo Veľkých cenách riskovať alebo nie, či to skúsiť alebo neskúsiť. Jedna vec je taktika a teória, druhou vecou je priamo konkrétna situácia, kde je potrebné, aby sa jazdec rozhodol v zlomku sekundy. A práve tam sa ukazuje, kto je ako kvalitný. Lewis Hamilton, majster sveta, by o tom vedel hovoriť svoje.

 

You may also like