Daždivá jeseň a aquaplaning – ako sa mu vyhnúť?

Daždivá jeseň a aquaplaning – ako sa mu vyhnúť?

by spravca

Keď sa vydáte na cestu za daždivého počasia, obávate sa iste nielen dažďa a hmly, ale aj nebezpečného šmyku na vode. Aquaplaning je nepríjemným prekvapením dokonca aj pre skúseného šoféra. Prečo k šmyku dochádza a dá sa aquaplaningu predchádzať?

Mechanizmus aquaplaningu

Aquaplaning nastáva, keď voda nahromadená na ceste nedokáže byť dostatočne rýchlo odvádzaná pneumatikami vozidla. Voda vytvára medzi pneumatikami a povrchom cesty film, ktorý spôsobuje zníženie trakcie kolies. Tento stavy vedie k strate kontroly nad vozidlom a nebezpečným šmykom.

Dva nebezpečné faktory

Riziko aquaplaningu zvyšujú dva nebezpečné faktory, a to vysoká rýchlosť a hĺbka vody, do ktorej kolesá vojdú. Čím rýchlejšie sa pohybujete, tým horšie sa pneumatikám darí odvádzať vodu. Rovnako je dôležité myslieť na to, aby ste sa vyhli výtlkom na cestách a nerovnostiam, v ktorých voda stojí. Majte na pamäti  tieto riziká počas každej cesty v daždi a prispôsobte rýchlosť aktuálnym poveternostným podmienkam.

Prevencia pred aquaplaningom

Kvalitné pneumatiky

Základom je mať na vozidle kvalitné letné alebo zimné pneumatiky s dostatočne hlbokým dezénom. Drážky v dezéne dokážu efektívne vodu odviesť a dobre priľnúť aj k mokrej vozovke. Pravidelná kontrola hĺbky dezénu je nevyhnutná. S ojazdenými pneumatika nikdy nejazdite, radšej kúpte nové najlacnejšie pneumatiky.

Primeraná rýchlosť

Prispôsobte rýchlosť podmienkam na ceste. V daždivom počasí vždy jazdite pomalšie a udržujte bezpečnú vzdialenosť od iných vozidiel.

Kontrola tlaku v pneumatikách

Správny tlak v pneumatikách je kľúčový pre optimálnu adhéziu. Pravidelná kontrola tlaku pomôže minimalizovať riziko aquaplaningu. Tlak ovplyvňuje aj životnosť pneumatík a deformácie, ktoré môžu zničiť hliníkové disky.

Vyhnite sa hlbokým výtlkom a koľajam

Ak je to možné, vyhnite sa jazde cez hlboké jamy naplnené vodou. Ak sa vydáte do oblastí so zvýšeným rizikom aquaplaningu, buďte obozretní.

Čo robiť pri aquaplaningu

Nestrácajte nervy. Snažte sa udržať chladnú hlavu a zachovať pokoj. Vyvarujte sa prudkým pohybom volantu alebo bŕzd, kolesá držte v priamej polohe. Ak zistíte, že strácate kontrolu nad vozidlom, pomaly uberte plyn a zošliapnite spojku. To môže pomôcť obnoviť trakciu. Brzdenie by malo byť opatrné a postupné. Postupne stláčajte brzdy a vyhýbajte sa prudkým manévrom. Chcete byť na rizikové situácie na cestách pripravení? Absolvujte školu šmyku.

Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

You may also like