Štítok na pneumatike. Viete čo označuje?

by spravca

Označovanie pneumatík pomocou štítkov je pomerne kontroverznou témou, na ktorú majú motoristi vlastný názor. Ak chcete správne toto označenie prečítať, je potrebné naštudovať si kvalitný materiál, ktorý vám vysvetlí, ako na to.

Povieme vám, ako ich správne prečítate

Čítanie údajov z označenia pneumatík nie je ťažké, no treba vedieť, ako na to. Od novembra 2012 je označenie pneumatík predávaných v Európskej únii povinné a preto by štítok nemal chýbať ani na tých vašich. Toto označenie prináša prehľadné informácie o brzdných vlastnostiach, koeficiente priľnavosti, hlučnosti, ale aj výkonnosti z pohľadu spotreby paliva.

Priľnavosť na mokrom povrchu je vyznačená  stupnicou od A do G a hovorí o tom, aká je brzdná dráha vozidla na mokrom povrchu. Ak máte na štítku písmeno A, tak je dráha vášho vozidla najkratšia a v prípade F ide o najdlhšiu dráhu. Rozdiel medzi nimi je 18 metrov.

Vonkajšia hlučnosť je udávaná v decibeloch a čím viac čiernych vĺn je znázornených na štítku, tým hlučnejšie sú pneumatiky. Netreba sa však obávať, pretože ani to najhlučnejšie označenie neprekračuje platnú normu. Na druhej strane tiché pneumatiky vám dodajú nielen pohodlnú jazdu, ale šetria aj životné prostredie.

Ostatné parametre na štítku, ktoré majú zimné alebo letné pneumatiky sú tam preto, aby výrobcovia nezabúdali aj na ostatné vlastnosti, ktoré sú rovnako dôležité. Zavedenie štítkov bolo dobrým krokom, pretože majiteľ si vie overiť, čo všetko mu pneumatika ponúka. Spotrebitelia sa tak pri výbere rozhodujú aj podľa udávaných vlastností a výrobcov mobilizujú k tomu, aby vyvíjali a predávali len kvalitné výrobky. Vďaka uvedeným parametrom si tak dokážete vybrať najlepšie letné pneumatiky, ktoré splnia vaše očakávania.

Povinnosť označenia nemajú všetky pneumatiky

Ak budete hľadať informácie na pneumatikách, môže sa vám stať, že aj napriek legislatívnej povinnosti ich tam nenájdete. Táto povinnosť sa totiž nevzťahuje na pneumatiky pre motocykle, závodné, náhradné, s hrotmi, protektorované, off-road, na historické vozidlá, ale aj na vozidlá, ktoré boli evidované pred rokom 1990. Ak teda toto označenie nenájdete, netreba špekulovať o tom, že výrobok nie je kvalitný. Možno len ide o typ pneumatík, ktorý sme uviedli a nemá povinnosť označovania.

You may also like