Na čo nezabudnúť pri jesennej príprave vozidla na zimu

Na čo nezabudnúť pri jesennej príprave vozidla na zimu

by spravca

Patríte k motoristom, ktorí po lete len umyjú auto a veselo jazdia celú zimu bez prípravy? Alebo ste uvedomelí šoféri a venujete jesennej údržbe vozidla adekvátnu pozornosť? Veríme, že aj menej uvedomelí šoféri si v týchto dňoch dajú tú námahu, aby automobil pripravili na zimnú prevádzku. Ako počas prípravy postupovať?

Zimné cesty plné nástrah

Jazda počas zimy je diametrálne odlišná od letnej. Keď nie je vozovka vlhká, je na nej ľad alebo sneh. Keď nefúka, tak prší ako z krhle. Všetky uvedené poveternostné podmienky vedú k rizikám, ktoré ovplyvňujú zimnú jazdu. Okrem opatrného riadenia vozidla je nutné auto dostať do perfektného technického stavu a voziť so sebou zopár pomôcok. A nemyslíte tým len zimné pneumatiky.

Prezutie je zásadné

Prvým krokom k príprave vozidla na zimné cesty je prezutie. Bez zimných pneumatík automobil nedokáže ubrzdiť dostatočne rýchlo, reakcie v zákrutách sú ohrozené a v horách si prakticky ani neškrtnete. Na Slovensku síce prezúvanie nie je povinné, ale v mnohých susedných krajinách je dané zo zákona. Preto ak sa chystáte na lyžovačku do Rakúska, prezuť budete musieť. K tomu všetkému buďte na cestu do hôr pripravení aj v podobe pribalených snehových reťazí. Istotou sú kovové reťaze, ktoré sú schválené po celom svete.

Keď v zime nenaštartujete

Pred zimou sa oplatí skontrolovať batériu. Možno v lete dokázala ísť ako hodinky, ale nízke teploty ju môžu prekvapiť. Batériu vám skontrolujú v servise alebo jej kapacitu dokážete overiť aj doma pomocou voltmetra. Ideálne hodnoty kapacity batérie sa pohybujú od 12,6 do 12,8 V. Hodnoty nižšie ako 11,9 V môžu viesť k trvalému poškodeniu. Niekedy dobitie batérie nestačí a v takomto prípade je čas na kúpu novej.

Výmena všetkých kvapalín

Na jeseň vo vozidle skontrolujte hladinu všetky kvapalín a zmesí. Oplatí sa skontrolovať aj hladinu motorového oleja a dátum jeho výmeny. Do kufra auta si hoďte nemrznúcu zmes do odstrekovačov. Kvapalina v chladiacom systéme by sa kompletne mala vymeniť po 3 rokoch. Ak ste ju vymieňali nedávno, dolejte do systému nemrznúcu kvapalinu. Chladiaca kvapalina nielenže odvádza teplo, ale tiež chráni systém pred koróziou a odstraňuje vodný kameň.

Drobné povinnosti

Pripravte auto na zimu aj tak, že ho umyjete a navoskujete. Vosk ochráni lak pred koróziou a stratou sýtosti farby. Umyte aj strešný boxpneumatiky kormoran. K povinnej výbave v zime doplňte štartovacie káble, lano, lopatu, odmrazovač skiel, škrabku a zmetáčik.

 

You may also like