V Austrálii majú cesty vysvietené ako pristávacie dráhy

V Austrálii majú cesty vysvietené ako pristávacie dráhy

by spravca

Nápadov, ako zvýšiť bezpečnosť na cestách a vylepšiť podmienky pre motoristov, nikdy nie je dosť. Je jasné, že niečo také úchvatné ako svietiace vozovky vzbudili záujem nielen motoristov. Svietiace vozovky sa nachádzajú v Austrálii a ide vskutku o zaujímavé riešenie viditeľnosti v menej prehľadných úsekoch ciest alebo počas noci.

Nie je čiara ako čiara a nie je označenie ako označenie

Pre spresnenie musíme uviesť, že v Austrálii nesvieti celá vozovka, ale len značenie ciest. Špeciálna farba sa dá naniesť na pôvodné čiary. V niektorých prípadoch dokáže svietiť až 10 hodín. Znamená to, že čiary budú svietiť po celú noc.

Vyššia bezpečnosť pre motoristov, cyklistov i chodcov

Pre zvýšenie bezpečnosti počas jazdy vozidlom môžete spraviť veľa krokov. Napríklad nainštalovať do pneumatík snímač tlaku pneumatík a dosiahnuť tak optimálne brzdné vlastnosti pneu. Alebo si všímať označenie pneumatík a kúpiť kvalitné. Dôležité sú tiež snehové reťaze. Reťaze by mali byť súčasťou výbavy každého šoféra pohybujúceho sa počas zimy v horách. Dôležité je aj to, ako bezpečne vozidlo riadite. Niekedy však na bezpečnosť nemáte dosah, napríklad ak má vozovka nevyhovujúci stav. Vozovkám sa začali venovať v Austrálii a vyčlenili zo štátneho rozpočtu štvrť miliardy dolárov, ktoré majú pomôcť vyvíjať inovatívne technológie. Vďaka týmto peniazom sa podarilo vyvinúť fotoluminiscenčnú farbu na vozovky. Svietiace čiary zvyšujú bezpečnosť motoristov, cyklistov i chodcov.

Cez deň klasické čiary a v noci svietiaca navigácia

Po nanesení fotoluminiscenčnej farby na vozovku cez deň nespoznáte, že ide o rozdielne ako klasické čiary. Budú biele alebo žlté presne tak ako ste zvyknutí. Avšak po zotmení začnú čiary svietiť. Farba pracuje na podobnom princípe, aký je zabudovaný v ručičkách vašich hodiniek. Cez deň sa farba nabíja pomocou svetla a v noci začne žiariť. Toto značenie bolo zatiaľ aplikované len na 700-metrový úsek cesty, ale v skúšobnej prevádzke si vedie veľmi dobre. Ďalšou fázou bude nanesenie fotoluminiscenčnej farby na dlhšie úseky ciest a hlavne na cesty s vyššou hustotou premávky. Otázne je totiž to, ako bude farba reagovať na nápor v podobe tisícok kolies denne. Faktom však ostáva, že myšlienka svietiacich ciest je zaujímavým a finančne nenáročným riešením ako dosiahnuť vyššiu viditeľnosť na cestách počas noci.

 

 

 

 

You may also like