Príčiny vybíjania batérie v aute. Prečo akumulátor stráca kapacitu. Dôvody straty kapacity autobatérie.

Prečo sa batéria v aute rýchlo vybíja

by spravca

Zdá sa vám, že kapacita batérie v aute klesá akosi rýchlo? Niektorí motoristi si tento stav ani nevšimnú, pretože kapacitu batérie nemerajú. O to väčšie je prekvapenie, keď ráno nenaštartujú. Overovať stav batérie sa oplatí a oplatí sa tiež zistiť, prečo práve vaša batéria stráca kapacitu rýchlejšie ako obvykle.

Starú batériu vymeňte

Po opotrebovaní meníte staré letné a zimné pneumatiky za nové. Odreté hliníkové disky mieria do koša. Podobne postupujte aj pri batérii. V priemere vydrží autobatéria 4 až 6 rokov. Samozrejme, že tento údaj je orientačný. Odporúčame po 4 rokoch nechať batériu v servise preveriť a následne sa rozhodnúť pre kúpu novej. Jej cena je predsa nižšia ako najlacnejšie pneumatiky.

Krátke jazdy

Okrem veku batérie môže byť problémom krátka jazda. Ak máte prácu pár kilometrov od domova a mimo cesty do práce s autom nejazdíte, mali by ste vozidlo občas prevetrať. Počas krátkych jázd sa batéria dobije len čiastočne. Tento stav jej škodí, a preto sa rýchlejšie opotrebuje. V prípade, že dlhšiu jazdu neplánujete, akumulátor dajte raz za mesiac na nabíjačku.

Dlhé odstavenie auta

Batéria sa potrebuje počas jázd dobíjať. Aj keď nejazdíte, sú na batériu napojené mnohé elektronické zariadenia vo vozidle. Dlhé státie na parkovisku bez jazdy znamená, že sa batéria vybije. Podľa testov batéria takto stráca až 1 % kapacity denne. Pred plánovaným odstavením vozidla batériu z auta vyberte a uložte ju na suché miesto. Batériu občas napojte na nabíjačku.

Príliš veľa zariadení

Nová batéria zvládne nabíjať aj veľký počet elektronických zariadení. So staršou je to problematickejšie. Ak máte v aute LED svetlá, diódy, elektrické vyhrievanie sedadiel a iné príslušenstvo, staršiu batériu radšej občas dobite.

Tuhé mrazy

Väčšina akumulátorov odíde v zimnom období. Je to dané nízkymi teplotami, ktoré nesvedčia batérii a ani motoru. Motor sa musí dlhšie zahrievať, potrebuje viac energie, čím akumulátor trpí. Preverte pred zimou vek batérie a staršiu ako 5 rokov radšej vymeňte.

Ostatné dôvody

Okrem všetkých uvedených vplyvov sa batéria rýchlo vybíja aj kvôli poruchám komponentov vozidla. Ide napríklad o poruchu alternátora, problémy s elektroinštaláciou alebo o poruchu elektronického zariadenia, ktoré je neustále v pohotovosti. Dbajte na to, aby ste v aute nevozili zbytočnosti, po dovolenke odinštalujte zo strechy strešné boxy Northline a auto pravidelne servisujte.

 

 

 

You may also like