Poznáte všetky rozdiely medzi  pracovnou ATV a UTV?

Poznáte všetky rozdiely medzi  pracovnou ATV a UTV?

by spravca

Pri výbere stroja, ktorý vám bude pomáhať na farme alebo v záhrade, sa zameriate na dva modely štvorkoliek – pracovnú ATV a UTV. Ktorá je pre vaše potreby tá pravá? Aké sú hlavné rozdiely medzi ATV a UTV štvorkolkou? Tieto informácie sa dozviete v našom článku.

Kde využijete UTV?

UTV je štvorkolka, ktorá disponuje nakladacou korbou. Je jasné, že neslúži na jazdu po diaľniciach ako trojkolky, motorky alebo osobné vozidlá. Zíde sa hlavne farmárom, lesníkom a  využívajú ju tiež horskí záchranári. Na korbe bez problémov preveziete krmivo, zveziete z poľa úrodu alebo preveziete náradie. Kúpu UTV by mali zvážiť aj poľovníci. Štvorkolky typu UTV sa dostanú cez lesný terén, prederú sa cez stromy, vojdú do úzkych priestorov a zvezú do hôr všetko potrebné pre lov. Na UTV je skvelé tiež to, že má krytú kabínu a uvezie dvoch či viac pasažierov. Pre partiu poľovníkov neexistuje praktickejšie vozidlo.

Pracovná ATV štvorkolka

ATV štvorkolky sa delia na športové a pracovné. Športové sú stroje na pretekanie, ktoré vás zabavia dlhé hodiny pri skokoch, milujú driftovanie a prudké zákruty. Pracovná štvorkolka dokáže veľa z menovaného, ale v menšej rýchlosti a s menej svižnými pohybmi. ATV určená na prácu má veľké plus v konštrukcii, ktorá je zárukou stability pri ťahaní ťažkých pracovných nástrojov. Niektoré z modelov pracovnej ATV majú kabínu a iné sa viac podobajú športovým strojom. UTV má vďaka kabíne body navyše, keďže sa dá využívať celoročne bez mrznutia či zmoknutia.

UTV i ATV sú ťahači a pracanti

Jedno majú UTV a ATV štvorkolky spoločné. Sú to ťahače, ktoré v závislosti od výkonu motora dokážu utiahnuť stovky kilogramov. Nech už si vyberiete UTV alebo ATV, budete mať po ruke stroj, ktorý zvezie drevo z lesa a vytiahne zapadnuté vozidlo z priekopy. Na oba stroje je možné pripevniť rôzne poľnohospodárske náradie. Dokonca aj na Slovensku sa dajú kúpiť desiatky zariadení, ktoré sú upravené na pripojenie k štvorkolke. A ak by ste nejaké náradie nenašli, ľahko ho objednáte zo zahraničia.

Ktorá štvorkolka je najlacnejšie

Je zrejmé, že vďaka variabilite využitia je najväčšou záťažou pre vašu peňaženku UTV štvorkolka. Najlacnejšie sú športové modely, ktoré využijete prakticky len na jazdu, preteky či kempovanie.

 

 

You may also like