5 pravidiel jazdy po zasneženej vozovke

5 pravidiel jazdy po zasneženej vozovke

by spravca

V niektorých oblastiach Slovenska sneh nenapadol už niekoľko rokov. V prípade, že napadne, tak ide o pár centimetrov mokrého snehu. Motoristi zvyknutí na suché vozovky sú počas jazdy do hôr prekvapení z toho, ako sa vozidlo správa. Niekedy dokonca jazdu nezvládnu a skončia v priekope. Ako jazdiť po zasneženej vozovke, aby ste sa vyhli havárii?

1. Príprava pred jazdou

Pred každou jazdou vizuálne skontrolujte zimné pneumatiky. Všímajte si poškodenia, praskliny. Ak sa vám zdá dezén ojazdený, zmerajte jeho hĺbku. Nastavte si výšku sedadla tak, aby ste dobre videli na vozovku. Nezabudnite na nastavenie volantu a zrkadiel. Nešoférujte oblečení v bunde.

2. Vyváženie vozidla

Počas jazdy na zimnú dovolenku si dajte pozor na vyváženie vozidla, na ktoré pripevníte strešné boxy Northline. Box musí byť pripevnený v strede strechy, nesmie veľmi presahovať okraje strechy a v žiadnom prípade brániť vo výhľade cez predné či zadné okno. S boxom jazdite pomalšie, brzdite opatrnejšie. Neprekračujte na diaľnici rýchlosť 130 km/h. Pred cestou dofúkajte pneumatiky Kormoran podľa predpísaných hodnôt tlaku.

3. Plynulosť jazdy

V zime viac ako inokedy majte nohu veľmi ľahkú na brzdovom i plynovom pedáli. Vyvarujte sa prudkým zmenám rýchlosti a došľapu brzdy až na zem. Nielen pri riadení by ste mali s plynom narábať opatrne. Rýchle pretočenie kolies na zasneženom parkovisku môže znamenať zapadnutie do záveja.

4. Nespoliehajte sa len na vozidlo

Majitelia SUV si myslia, že si môžu dovoliť prudkú jazdu a ťažké vozidlo ich na ceste udrží. Nie je to pravda, pretože odstredivá sila vás z vozovky zmetie. Myslieť musíte tiež na to, že ani veľké kolesá a nové pneumatiky nie sú zárukou, že sa vám podarí zdolať zľadovatený kopec. Takýto terén vám pomôžu prejsť snehové reťaze, s ktorými získate potrebnú akceleráciu.

5. Buďte pripravení na najhoršie

Vraví, že sa dúfať musíme v najlepšie a počítať s najhorším. Toto pravidlo platí aj pre šoférovanie. Predvídavosť na cestách je základom bezpečnej jazdy. K predvídavosti patrí prehľad o dianí na ceste, dostatočná vzdialenosť od ostatných vozidiel a pozorovanie správania chodcov chystajúcich sa prejsť cez prechod. Uvedomte si, že na prejdenie rovnakého úseku cesty potrebujete v zime oveľa viac času ako v lete. Vždy vyjdite z domu o niečo skôr. Pre prípad uviaznutia v kolóne majte stále natankované dostatočné množstvo paliva. Do telefónu uložte všetky SOS čísla (záchranná služba, cestná pomoc).

 

 

 

You may also like