Snehové reťaze – chcete ušetriť alebo jazdiť bezpečne?

Snehové reťaze – chcete ušetriť alebo jazdiť bezpečne?

by spravca

Snehové reťaze nie sú veľká investícia a napriek tomu na ich kúpe veľa šoférov šetrí. Odporúčame vám jedny snehové reťaze do zimnej výbavy doplniť. Reťaze dokážu pomôcť nielen na zasnežených cestách, ale tiež na zaviatom parkovisku alebo v rozbahnenom teréne. Ak využívate reťaze často, zaobstarajte si kovové reťaze. Bezpečná jazda musí byť na prvom mieste.

Najlacnejšie a najdrahšie snehové reťaze

Medzi najlacnejšie snehové reťaze patria kovové reťaze rebríkového typu. Zapínajú sa na háčiky. Je jasné, že za cenu okolo 30 € nemôžete čakať zázraky. Pri upínaní rebríkových snehových reťazí sa poriadne potrápite. Samozrejme, že aj ich účinnosť je nižšia. Kto hľadá rozumnú cestu medzi dobrou účinnosťou a nie príliš vysokou cenou, ten by si mal kúpiť snehové reťaze so stopou v tvare písmena H alebo X. Cenovo sa im vyrovnajú textilné snehové reťaze. Najviac zaplatíte za šikmostopé reťaze s automatickým upínaním.

Typy snehových reťazí pod lupou

Po malom cenovom prehľade snehových reťazí prichádzajú na rad komplexnejšie informácie. Kto sa nechce riadiť len cenou, ten by mal poznať všetky vlastnosti jednotlivých typov reťazí. Veď aj pri kúpe pneumatík si všímate označenie pneumatík, a preto pred kúpou reťazí spoznajte ich plusy i mínusy.

Kovové reťaze s rebríkovou stopou

Jedinou výhodou rebríkových reťazí je ich nízka cena. Vo všetkých ostatných vlastnostiach nie je čo chváliť. Nasádzanie týchto reťazí je zložité a účinnosť v extrémnych podmienkach veľmi nízka. Rebríkové snehové reťaze vydržia len malú záťaž a rýchlejšie sa zničia.

Kovové reťaze so stopou v tvare X a H

Tieto reťaze sú rozumnou voľbou pre motoristov, ktorí jazdia do hôr len občas. Plocha krytia pneumatiky je väčšia, čo znamená väčšiu účinnosť pri rozjazde, trakcii a ochrane pred šmykom. Reťaze stabilnejšie držia na kolesách.

Šikmostopé kovové reťaze

Kovové reťaze so šikmou stopou odporúčame kúpiť všetkým náročným šoférom, ktorí si potrpia na maximálnu bezpečnosť a často jazdia v horách. Nezabúdajte nikdy ani na dodatočné príslušenstvo pre kolesá ako je snímač tlaku pneumatík. So šikmostopými reťazami si môžete byť istí krátkou brzdnou dráhou, výbornou priľnavosťou a schopnosťou jazdiť v hlbokých závejoch.

 

 

You may also like