Pozor na tlak v pneumatikách počas cesty na dovolenku

Pozor na tlak v pneumatikách počas cesty na dovolenku

by spravca

Dve tretiny motoristov kontrolujú tlak v pneumatikách len veľmi zriedkavo alebo dokonca vôbec. Ak patríte do tejto skupiny šoférov, tak sa nemôžete čudovať, že vaše pneumatiky nevydržia tak dlho ako susedove. Nebudeme vás presviedčať, aby ste si vstúpili do svedomia a tlak začali kontrolovať, ale prosíme vás o jeho kontrolu minimálne pred cestou na dovolenku. Vyhnete sa tak nielen rýchlemu ojazdeniu pneumatík, ale možno aj nehode.

Tlak v pneumatikách vplýva na jazdné vlastnosti vozidla

Počas cesty na dovolenku je vozidlo zaťažené oveľa viac ako tomu býva bežne. Okrem posádky musí automobil uviesť plný kufor, strešný box či bicykle. Takýto náklad je pre pneumatiky záťažou aj pri správnom tlaku. Viete si predstaviť, čo všetko sa s nimi deje, ak sú prehustené alebo podhustené? Nielenže sa automobil bude horšie ovládať, ale sa taktiež predĺži brzdná dráha, ktorá pri vysokej rýchlosti na diaľnici môže viesť k fatálnym následkom. Ak vás nepresvedčili ani uvedené argumenty, tak vás možno na správnu cestu navedie informácia, že zle nahustené pneumatiky zvyšujú spotrebu vozidla, a to dokonca až o 20 %.

Čo všetko vám hrozí pri podhustených pneumatikách

Podhnustené pneumatiky dávajú zabrať bočným stranám behúňa. Bočnice sú zaťažené, rýchlo sa ničia a hlavne vás nedokážu podržať počas rýchlej jazdy v zákrutách. Vysoká teplota bočníc k tomu nerovnomerne rozložená váha a plne naložené vozidlo vedú k strate kontroly nad automobilom. Podhustené i prehustené pneumatiky sú zároveň menej odolné voči vzniku defektu. Preto vám radíme, aby ste si pred cestou na dovolenku preštudovali označenie pneumatík, návod k autu a pneumatiky dofúkali podľa inštrukcií. Dbajte na to, aby tlak zodpovedal váhe prevážaného nákladu.

Pneumatiky dofúkajte a tlak kontrolujte pravidelne

Dúfame, že vás cesta na dovolenku nakopne k tomu, aby ste začali tlak v pneumatikách kontrolovať pravidelne. Veď ani v zime do hôr nejdete nepripravení, napríklad si dokúpite do výbavy snehové reťaze. Tlak nikdy nemerajte v čase, kedy sú pneumatiky prehriate po jazde. Merač tlaku pneumatík nie je drahý, a preto vám odporúčame jeden kúpiť na domáce použitie. Druhou možnosťou je investícia do snímača tlaku pneumatík. Snímač tlaku pneumatík vás vždy upozorní na zmenu tlaku v pneumatikách. Snímač tlaku pneumatík sa dá zakúpiť vo forme priameho alebo nepriameho snímania. Po indikovaní nesprávneho tlaku je pneumatiky možné dofúkať kompresorom na čerpacej stanici.

 

 

 

You may also like