Čo by ste mali vedieť pred kúpou novej autobatérie

Čo by ste mali vedieť pred kúpou novej autobatérie

by spravca

Zimné obdobie je časom, kedy veľa motoristov zistí, že ich autobatéria doslúžila. Vplyvom nízkych teplôt sa batéria rýchlejšie vybíja, a ak nie je v dobrej kondícii, odíde vám nadobro. Autobatérie na pultoch obchodov nájdete rôzne a od ich výberu závisí, koľko vám akumulátor vydrží. Nasledujúce informácie vám prídu vhod pred kúpou novej autobatérie.

Je čas pre novú autobatériu?

Zásadné je zistiť, kedy je ten správny čas na kúpu novej autobatérie. V oblasti pneumatík to máte jednoduché, vidíte pukliny, máte ojazdený dezén a kupujete nové letné alebo zimné pneumatiky. Iste viete, že niekedy aj najlacnejšie pneumatiky vydržia dlhšie ako drahé, ak sa o ne dobre staráte. S batériou do auta je to podobné. Snažte sa o to, aby ste ju v zime dlho nenechali nečinnú. Pri mínusových teplotách klesne kapacita batérie za jedinú noc až o štvrtinu. V zime by ste mali občas odjazdiť dlhšie vzdialenosti a nie len z práce a do práce. Nemusíte sa obávať raz za čas batériu dobiť, a to hlavne v prípade, keď teploty vonku klesnú pod nulu. Zaobstarajte si voltmeter a pravidelne merajte kapacitu batérie. Pri hodnotách pod 12.3 V je nutné batériu dobiť. Či je ten správny čas na kúpu autobatérie zistíte v servise. Pomôcť si však môžete tiež doma pomocou už spomínaného voltmetra. Meracie zariadenie napojte na batériu a zapnite predné svetlá. Ak napätie v batérii padne príliš rýchlo a viac ako o 0.7 V, akumulátor už nie je vhodný na prevádzku. Batéria vydrží v priemere 5 až 10 rokov v závislosti od typu autobatérie. Majitelia starších vozidiel majú výhodu, pretože v ich automobile vydrží batéria dlhšie kvôli absencii elektronických zariadení.

Ktorá autobatéria je najlepšia?

Keď kupujete zimné pneumatiky, prečítate si všetko články na internete, ktoré sú zamerané na testy zimné pneumatiky. Ako však vybrať vhodnú batériu? Možno ste nevedeli, že aj batérie do auta majú rôzne veľkosti. Overte si preto kompatibilitu rozmeru s vašim automobilom. Tieto údaje sú uvedené na etikete autobatérie. Istotu budete mať s menšími batériami, ktoré ale menej vydržia. Autobatérie sa vyrábajú v troch prevedeniach. Môžete si vybrať z gélových, AGM alebo olovených. Olovené batérie sú klasikou. Sú vhodné pre všetky vozidlá, majú priaznivú cenu a vydržia vďaka správnej starostlivosti vyše 8 rokov. Jedinú nevýhodu majú v zime, kedy sa rýchlejšie vybijú. Gélové autobatérie sú veľmi stabilné a nevadí im ani nižšia teplota. Za vysokú stabilitu si budete musieť priplatiť. Podobne sú na tom AGM batérie oceňované šoférmi za ich dlhú životnosť, odolnosť a veľký výkon. Tieto batérie sa však veľmi rýchlo vybíjajú vo vozidlách so systémom stop – štart.

 

 

 

You may also like