Pozor na šmyk! Ako mu predísť?

by spravca

Jazda na zľadovatenej a zasneženej vozovke býva často nebezpečná. Nebezpečenstvo je o to väčšie, ak jazdíte neopatrne a nezodpovedne. Šmyk je len jedna z mnohých nepríjemností, ktorá vás môže pri jazde autom v zime stretnúť. Ako teda jazdiť v zime, aby ste sa vyhli šmyku a prípadnej kolízii?

  1. Nepreceňujte svoje schopnosti

Možno máte najazdené tisíce kilometrov a množstvo vodičských skúseností. To je síce pekné. No ani to vám v kritickej situácii nemusí pomôcť. Samozrejme, že je dobré, ak si ako vodič veríte. No nie je v poriadku, ak sa preceňujete. Takýto vodiči majú tendenciu dupnúť na plyn a jazdiť veľmi nezodpovedne. A takýmto spôsobom sa omnoho skôr dostanú do problémov.

  1. Spomaľte

Ak chcete predísť šmyku, nesmiete na neupravených povrchoch jazdiť prirýchlo. Práve rýchla jazda je najčastejšou príčinou šmykov. V žiadnom prípade nepridávajte plyn v zákrutách!

  1. Predvídajte

Ak jazdíte na zľadovatenom a zasneženom povrchu, mali by ste rátať s najhorším možným scenárom, ktorý sa vám môže prihodiť. Rátajte teda s tým, že môžete dostať šmyk, že neubrzdíte, prípadne že uviaznete. Na všetky tieto situácie musíte byť dostatočne pripravení. Čo to znamená? Pri jazde dodržiavajte bezpečné odstupy od ostatných vozidiel. V aute majte pre každý prípad prichystanú potrebnú zimnú výbavu, ako sú napríklad snehové reťaze. Jednoducho, buďte pripravení na všetko.

  1. Nebrzdite prudko

Rovnako ako prirýchla jazda, aj prudké brzdenie je častou príčinou šmykov. Samozrejme, že ak sa pred vami na vozovke objaví nečakaná prekážka, zrejme nemáte inú možnosť, ako prudšie pribrzdiť. Aj preto je teda dôležité dodržiavať dostatočné odstupy od iných vozidiel. A pamätajte, že najmä prudké brzdenie v zákrutách je veľmi nebezpečné.

  1. Nastavte si sedadlo správne

Možno by ste tomu neverili, no aj správna poloha sedadla má veľký vplyv na predchádzanie, respektíve zvládnutie šmyku. Sedadlo majte vždy nastavené v uhle 95-1050. Tak v dostatočnom predstihu ucítite, že sa vaše vozidlo dostáva do pretáčavého šmyku. Máte tak viac času a možností na správnu reakciu.

  1. Jazdite na zimných pneumatikách!

Mnohí vodiči ešte vždy nepochopili, že jazdiť v zime na letných pneumatikách je životu nebezpečné. V snahe ušetriť pár eur sa tak vystavujú obrovskému riziku. A čo je horšie, ohrozujú aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Buďte si istí, že ak neprezujete na zimné gumy, šmyk na vás čaká už v prvej zákrute!

  1. Používajte snehové reťaze

Ak viete, že sa ocitnete v ťažkých terénoch, napríklad v horách, určite použite snehové reťaze. Tie upínajte na hnanú nápravu. Avšak ani so snehovými reťazami nejazdite rýchlo. Odporúčaná je rýchlosť 50 km/h.

Šmyk môžete dostať nielen v zime, ale aj v lete na mokrej vozovke. Preto jazdite opatrne a vždy myslite na to, že máte zodpovednosť nielen za seba, ale aj za svojich spolucestujúcich.

You may also like