Pred letom ste si kúpili nové letné pneumatiky a myslíte si, že ich dezén vydrží aj zimné mrazy? Neprezuť na jeseň letné pneumatiky za zimné je rizikom vo veľa ohľadoch. V prvom rade neviete, kedy napadne sneh. Za druhé riskujete riziko havárie a za tretie v prípade nehody vám poisťovňa môže odmietnuť vyplatiť poistné krytie. Kvôli pár desiatkam ušetrených eur môžete prísť o tisíce.
Zimné pneumatiky sú prispôsobené jazde v mrazoch
Veľa šoférov na zimu neprezúva, pretože sa pohybujú hlavne v meste alebo žijú v nížinách. Je pravda, že posledné roky snehová nádielka v južných oblastiach Slovenska nehrozí, ale napriek tomu počasie môže prekvapiť. Ak sneh napadne a vy nebudete na túto situáciu pripravení, tak budete musieť nechať vozidlo s letnými pneumatikami v garáži. Zákon jasne zakazuje jazdu na letných pneumatikách, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu alebo ľadu. Zimné pneumatiky sú vyrobené tak, aby zvládli všetky zimné situácie. V prvom rade sú drážky v dezéne hustejšie. Táto hustota je zárukou, že pneumatiky rýchlo odvedú z drážok vlhkosť i sneh. Dôležité sú tiež vlastnosti zmesi použitej na výrobu zimných pneumatík. Zmesi sú mäkšie ako u letných pneumatikách, a preto dobre držia na vozovke pri nízkych teplotách.
Všetko je o brzdení a ovládaní vozidla
Nielen odvádzanie vlhkosti či tuhosť pneumatík je to, čo robí zimné pneumatiky Austone bezpečné počas mrazov. Pri riadení v rizikových situáciách je najdôležitejšia dĺžka brzdnej dráhy. Na letných pneumatikách, keď teplota klesne pod bod mrazu, sa predlžuje brzdná dráha automobilu až o polovicu. Je jasné, že kolízii nezabránite. Nemôžete sa spoliehať ani na to, že by ste spravili rýchly manéver a zabočili. Ani kvalitné pneumatiky určené na jazdu počas letných mesiacov v zime skrátka nebudú reagovať resp. budú reagovať veľmi pomaly. Tieto aspekty berú v úvahu i poisťovne.
V prípade havárie vám zostanú oči pre plač
Ak sa stanete účastníkom nehody, poisťovne budú v prvom rade skúmať pneumatiky. Jazdili ste v zime na letných? Máte smolu. Budete považovaní za vinníka alebo spoluvinníka nehody. Poistné krytie sa enormne zníži alebo vám ho poisťovňa zamietne v plnej výške. Samozrejme, že sa môžete súdiť, ale v tomto prípade ťaháte za kratší koniec. Mali ste skrátka prezuť a nie nerozumne šetriť.